6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Cili është zbulimi i rrallë në Shqipëri që ka vënë përballë studiuesit?

Cili është zbulimi i rrallë në Shqipëri që ka vënë përballë studiuesit?

Një vend misterioz, i çuditshëm…. i mbushur me shenja e simbole të vjetra.

Nuk ndodhet larg Tiranës, por njihet fare pak. Çfarë qëndron pas tij? Arkeologët dhe studiuesit shqiptarë ende edhe sot kanë mendime të ndryshme.

Disa mendojnë se simbolet i përkasin diellit, të tjerë i lidhin me krishterimin

Si qëndron e vërteta?  Ai konsiderohet padyshim si një ndër vendet më të çuditshme dhe fort enigmatike. Për më shumë ndiqni videon e plotë të dokumentarit te gazetarit Marin Mema, raporton Top Channel

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments