6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fadil Ahmet Pasha kryeministri më i ri osman që arriti majat e...

Fadil Ahmet Pasha kryeministri më i ri osman që arriti majat e edukimit

Nga: Agron Islami

Babai i Fadil (Fazëll) Ahmet Pashë Qypryliut nuk dinte shkrim dhe lexim, por djali tij (Fadili) arriti majat e edukimit. Ai mori mesim nga dijetaret me ne ze te kohes. Keta te fundit (ne mesin e tyre edhe njeri nga historianet me ne ze, Çelebizade Aziz efendiu) Fadilit, i akorduan tutullin Myderris. Keshtu, Fadil Ahmeti do te behej njeri nga profesoret me tw rinje te kryqendres Osmane. Megjithate, oponentet politik te babait te Fadil Ahmetit, me qellim te sulmit ndaj familjes se Qyprylynjeve, kontribuan ne krijimin e nje opinioni se kinse, Fadil Ahmetit iu akordua titulli Myderris si rezultat i fuqise se familjes, e jo nga suksesi dhe talenti. Keshtu, kariera e tij pej profesori zgjati vetem disa vite… me pas u zgjodh vali ne Erzurum e Damask.. Me rastin e semundjes se Kryemnistrit Mehmet Pashe Qypryliut, me kerkesen e ketij te fundit, Fadil Ahmeti ushtroi detyren e Ushtruesit te detyres se Sadriazamit (kryeministrit, ne moshen 24 vjeçare), dhe kjo e bente byrokratin me te ri te kohes, njeherit pas vdekjes se Mehmet Pashes, sulltani e emeroi ne poziten e Sadriazamit (25 vjeç). Edhe kesaj here Fadili, prap ishte kryeministri me i ri osman. Pergatitjen e tij, te cilen e paragjykuan oponentet politik tw babait te tij, e deshmoi gjate 15 viteve te drejtimit tw shtetit Osmane nga pozita e Kryeministrit. Fadili, njihet per butesi ndaj civileve dhe per ashpersi ndaj armikut. Ishte nga kryeministrat e fundit te periudhes Klasike qe me pjesemarrje fizike drejtoi ushtrine osmane karshi Austriakeve e Italianeve. Nga kjo pozite, ai mori keshtjellen e Ujvarit ( te cilen nuk kishte arritur ta rrembej as Sulltan Sylejmani). Pas rrembimit te Ujvarit, u drajtua drejte Vjenes, e cila shkaktoi nje panik te madh tek te krishteret. Ne opinionin franceze u njohe si, “turku i forte” (“Fort Comme Un Turc”). Ishte nje udheheqes i denje i negociatave me austrohungarezet gjate terheqjes se ketyre te fundit nga zonat e Beogradit te sotem, njherit ne historine osmane njihet edhe pee reforma ekonomike ne te mire te shtetit dhe nenshtetaseve osmane.

No photo description available.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments