6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Kimikati që gjendet në ushqimin e përditshëm mund të lidhet me kancerin

Kimikati që gjendet në ushqimin e përditshëm mund të lidhet me kancerin

Të gjithë e dimë se duhet të kujdesemi për atë që hamë për t’u siguruar që të ruajmë shëndetin tonë.

Disa ushqime përmbajnë përbërës ose kimikate natyrale që janë kancerogjene, të cilat janë substanca që mund të shkaktojnë kancer në indet e trupit të gjallë.

Kanceri tani besohet se prek një në çdo dy njerëz në një moment të jetës së tyre, sipas Cancer Research UK, kështu që një dietë e ekuilibruar është e rëndësishme.

Ka disa përbërës në ushqimet e zakonshme që kanë qenë të lidhura me kancerin, dhe është mirë të dimë se çfarë ngrënia e tepërt e tyre mund të na shkaktojë probleme në njëfarë mënyre.

Pra, cili përbërës i zakonshëm ushqimor lidhet me kancerin?
Të gjithëve na pëlqen një skuqje, por kurrë nuk ka qenë sekret që nuk është mirë për ne. Ushqimet e skuqura, si dhe produktet e tjera që janë të pasura me niseshte, shpesh kanë një sasi relativisht të madhe të një kimikati të quajtur akrilamid.

Ky kimikat gjendet në ushqime si patatinat dhe patatet e skuqura, si dhe ullinjtë e zinj, bukë, biskota dhe kafe. I njëjti kimikat gjendet në tymin e duhanit.

 
Sipas Cancer.gov: “Njerëzit janë të ekspozuar ndaj më shumë akrilamidit nga tymi i duhanit sesa nga ushqimi. Njerëzit që pinë duhan kanë tre deri në pesë herë nivele më të larta të shënuesve të ekspozimit të akrilamidit në gjakun e tyre sesa jo duhanpirësit”. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments