6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE “Jeni hajdutë dhe të pa fe”, përgjigja e Fishtës për anglezin ishte...

“Jeni hajdutë dhe të pa fe”, përgjigja e Fishtës për anglezin ishte epike

Në një intervistë me një gazetë britanike në vitin 1934, gazetari anglez i drejtohet Gjergj Fishtës me një pyetje ironike dhe fyese në të njëjtën kohë: “Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë hajdutë”!“Ashtu na ka dalë nami, more zotëri. Por, në Londër unë kam parë që të grabitet një bankë pikërisht ditën për diell, por asnjëri prej nesh nuk mendon dhe as nuk e thotë se ju anglezët jeni të gjithë hajdutë. Shqiptari edhe në qoftë se vjedh, këtë e bën nga halli i madh ku mundet të marrë ndonjë dele, derr apo edhe pushkë”!”, iu përgjigj Fishta.Ndërkohë që gazetari anglez po artikulonte pyetjen e radhës e cila do të ishte dhe pyetja e fundit, pasi përgjigja që ai do të merrte e shoqëruar dhe me shikimin kërcënues të Fishtës e detyroi të tërhiqet.“Sikur shqiptarët të kishin mbetur të gjithë të krishterë, atëherë i gjithë bashkimi juaj kombëtar do të ishte arritur shumë më shpejt! Pra, ndërrimi i besimit është me të vërtetë një dobësi e karakterit të shqiptarit”, ishte pyetja e fundit nga gazetari.“Unë vërtetë që nuk po të marr vesh more zotëri! Po si guxon dhe mundet të flasë për dobësi karakteri të shqiptarëve një anglez?! E gjithë bota e di se ju anglezët, për një bythë gruaje, ia ndërruat besimin fetar një perandorie të tërë”, i tha Fishta.Historia angleze tregon se mbreti Henry i VIII-të i dinastisë Tudor (1492-1547), përveç se ishte një udhëheqës i fuqishëm njihej për aventurat e tij të dashurisë.Përveç lidhjeve jashtëmartesore, ai u martua plot gjatë herë. Roma e ndalon martesën më shumë se njëherë, kështu që ai formoi kishën angleze të pavarur nga Vatikani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments