6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KULTURË ''Jam gëzuar shumë për dhuratat dhe gjërat tjera që më kanë ardhur...

”Jam gëzuar shumë për dhuratat dhe gjërat tjera që më kanë ardhur si shenjë dashurie nga shqiptarët..” – Nga ditari i Edith Durham-it

Daut Dauti

Nga ditari i Edith Durham-it
11 maj 1939
Kur shpërtheu Lufta e Parë Ballkanike, e vizitova legatën e Serbisë dhe kjo ishte sa isha në mardhënie shoqërore me serbët gjatë viteve të kaluara. Por, unë nuk kam patur në tërësi mardhënie të ngushta. Dhe, për habinë time, mora një letër në të cilën mua më drejtoheshin si ‘më e dashura’ dhe ‘darling’ dhe më thuhej se isha ‘shpresa më e madhe e serbëve’; se duhej të isha e kujdesshme për ‘jetën time shumë të vlefshme’ dhe shumë gjëra të këtilla.
Menjëherë e pashë se dashamirësia e mëhershme ishte bërë punë konstruktuese që të më përdornin si kthetra të maces për ambiciet serbe. Pastaj, vendosa për diçka tjetër para se të bëhesha vegël e tyre. Do të veproja ashtu siç do ta shihja të arsyeshme për luftën. Prandaj, nuk ua ktheva përgjigjen dhe kurrë më nuk komunikova me këtë legatë. Jam e lumtur që kam bërë ashtu pasi që krimet serbe në atë luftë m’i kanë hapur sytë se në të vërtetë cili ishte qëllimi i tyre për ‘Velika Serbija’ (Serbi a Madhe).
29 shtator 1943
Ai [Ahmet Zogu], qyshë në vitin 1914 shihej se Esati i dytë por vetëm në vetëlavdërim.
16 janar 1944
Jam gëzuar shumë për dhuratat dhe gjërat tjera që më kanë ardhur si shenjë dashurie nga shqiptarët e vendeve të ndryshme të SHBA-ve për ditëlindjen time të 80-të. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments