6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Rregullin e higjienës personale të cilin e thyejmë çdo ditë

Rregullin e higjienës personale të cilin e thyejmë çdo ditë

Rregullat e higjienës dhe kujdesit për vetveten nuk janë shumë të vështira, por prapëseprapë kemi tendenca t’i bëjmë disa gjëra të gabuara.

Gabimet jo vetëm që mund të na shkaktojnë dëme në dukjen tonë, por edhe në shëndetin e përgjithshëm.

Një nga këto gabime që e bëjmë çdo ditë, është edhe mbyllja e gojës me duar kur kollitemi apo teshtimë, transmeton Telegrafi.

Kur e mbyllim gojën me duart tona gjatë kohës që teshtimë apo kollitemi, ne i ndihmojmë bakteret të ngjiten në fytyrën tonë.

Rezultatet janë të këqija dhe kanë pasoja të dëmshme.

Kjo është veçanërisht e rrezikshme me sëmundjet infektive sepse fërkimi i syve me duar mund të provokojë inflamacion të qepallave.

Prandaj, ekspertët rekomandojnë ta mbuloni gojën me facoletë kur të teshtini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

OBSH paralajmëron se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit

Një zyrtare e lartë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi shtetet që mendojnë se kishin kaluar më të keqen e Covid-19 pasi...

Vitamina D mund të mbrojë trupin nga disa lloje të kancerit

Të pasurit e një niveli të ulët vitamine D mund të lidhet me një risk më të lartë për zhvillimin e disa...

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Recent Comments