6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home SHKENCË/TECH Teleskopi i ri i NASA do të funksionojë për vetëm 10 vite

Teleskopi i ri i NASA do të funksionojë për vetëm 10 vite

Pas lançimit shumë të suksesshëm të teleskopit hapësinore James Webb nga NASA, agjencia ditën e sotme tha se misioni i saj nuk do të zgjasë më shumë se 10 vite.

Fillimisht ishte projektuar që teleskopi të ishte operacional për 5 deri në 10 vite por analiza e fundit e NASA publikuar ditën e sotme gjeti se teleskopi do të ketë mjaftueshëm karburant për të paktën 10 vite.

Destinacioni i teleskopit do të jetë 1 milionë milje larg Tokës. Edhe për Hubble NASA kishte parashikuar fillimisht se teleskopi Hubble do të jetonte për të paktën 15 vite por është operacional edhe sot pas 30 vitesh.

Ndryshimi mes Hubble dhe James Webb është se i pari është rregulluar nga austronautë në hapësirë ndërsa JWST jo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments