6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Kur duhet me patjetër të vizitoheni te mjeku nëse keni dhimbje koke

Kur duhet me patjetër të vizitoheni te mjeku nëse keni dhimbje koke

Shkaqet serioze dhe urgjente të dhimbjeve të kokës përfshijnë infeksionin, gjakderdhjen, mpiksjen dhe tumoret. Mos hezitoni të shkoni direkt në spital (nëpërmjet ambulancës, ose me një shofer të besuar) nëse vëreni njërën ose më shumë nga këto simptoma:

*fillimi i papritur dhe i fortë i dhimbjes së kokës

*dhimbje koke që përkeqësohet me ushtrime ose marrëdhënie seksuale

*ngurtësim i qafës

*Temperatura e lartë që nuk ulet me ilaçe kundër dhimbjeve pa recetë

*dhimbje koke pas traumës në kokë ose qafë

*Ndryshime të personalitetit ose sjellje të çuditshme

*dobësi/mpirje në njërën anë të trupit tuaj.

Nëse po e lexoni këtë dhe identifikoheni me ndonjë nga të mësipërmet, ndaloni së lexuari tani dhe shkoni direkt në spital.

Për shumicën e dhimbjeve të kokës, mos shkoni në spital

Fatmirësisht, shumica e dhimbjeve të kokës janë më pak serioze dhe mund të menaxhohen pa një

Shkaqet e mundshme të zakonshme të dhimbjes së kokës përfshijnë dehidratimin, tendosjen e syve/qafës, kërcitjen e dhëmbëve, mungesën e gjumit ose tërheqjen e kafeinës. Edhe marrja e rregullt e qetësuesve mund të shkaktojë dhimbje koke.

Ndonjëherë vendndodhja e dhimbjes jep një të dhënë. Për shembull, rreth 35 për qind e dhimbjeve të kokës janë ‘dhimbje koke tensioni’, të cilat ndjehen si një brez i ngushtë rreth të dy anëve të kokës. Një tjetër 4 për qind janë ‘dhimbje koke të grumbulluara’, të cilat fillojnë pas njërit sy dhe shpesh shoqërohet me bllokim të hundës.

Është thelbësore që dhimbjet e kokës kronike dhe të përsëritura të diagnostikohen siç duhet nga një mjek. Mjeku juaj i përgjithshëm mund t’ju dërgojë te një specialist tjetër (siç është një neurolog ose kirurg i veshit, hundës dhe fytit) në varësi të asaj se sa e komplikuar duket situata juaj.

Dhimbjet e kokës rrallë kanë nevojë për hetime diagnostikuese, por nëse mjeku juaj është i shqetësuar, ai mund të organizojë një skanim CT, skanim MRI ose punksion lumbal.

Edhe nëse dërgoheni për testime të mëtejshme, një shkak specifik mund të mos gjendet. Nëse është kështu, qëllimi i mjekut tuaj do të jetë t’ju ndihmojë të menaxhoni dhimbjet e kokës dhe të pakësoni ndikimin e tyre në jetën tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

A e dini se në cilin vit, u prodhua për herë të parë dinamiti?

Prodhuesi suedez i eksplozivit, Alfred Nobel, më 14 korrik të vitit 1867, demonstron për herë të parë shpikjen e tij, dinamitin.

Recent Comments