6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Antitrupat Omicron mund të bllokojnë infeksionin e variantit Delta

Antitrupat Omicron mund të bllokojnë infeksionin e variantit Delta

Studiuesit e Afrikës së Jugut kanë njoftuar se një studim i ri ka zbuluar se njerëzit e infektuar me variantin Omicron të koronavirusit mund të kenë zhvilluar imunitet të përmirësuar ndaj variantit më të rëndë Delta.

Instituti i Kërkimeve Shëndetësore të Afrikës në Durban tha se studimi i tij i vogël përfshinte 33 njerëz të vaksinuar dhe të pavaksinuar. Studimi zbuloi se për ata të prekur me variantin Omicron, imuniteti i tyre kundër Delta u përmirësua 4.4 herë. Studiuesit thanë se mbrojtja u rrit me ata që ishin vaksinuar.

“Këto rezultate janë në përputhje me Omicron që zhvendos variantin Delta pasi mund të nxisë imunitet, i cili neutralizon Delta duke e bërë ri-infeksionin me Delta më pak të mundshëm”, thanë studiuesit në studim.

“Në të kundërt, Omicron i shpëton imunitetit neutralizues të shkaktuar nga Delta dhe për këtë arsye mund të riinfektojë individët e infektuar nga Delta”.

Studimi, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët, tregoi një rritje 14-fish në aftësinë e antitrupave Omicron për të bllokuar riinfeksionin.

Aftësia e variantit Omicron për të ngadalësuar Delta mund të ketë një efekt të thellë në mënyrën se si studiuesit i trajtojnë të dyja. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Omicron aktualisht përfaqësonte 58 për qind të rasteve të COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ndërsa Delta, dikur varianti dominues në vend, përfaqësonte 41 për qind javën e kaluar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments