6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Tre ish-inxhinierë të SpaceX fillojnë me një “restorant robot” që bën një...

Tre ish-inxhinierë të SpaceX fillojnë me një “restorant robot” që bën një pica çdo 45 sekonda

Stellar Pizza, një restorant robotik që mund të prodhojë një pica çdo 45 sekonda, do të hapet në pranverën e vitit të ardhshëm në Los Anxhelos.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kompania u themelua në maj të vitit 2019 nga tre ish-inxhinierë të SpaceX, Benson Tsai, Brian Langone dhe James Wahawisan.

Tsai, CEO i Stellar Pizza, kaloi pesë vjet në kompaninë e Elon Musk ku ai projektoi sisteme të avancuara të baterive për raketa dhe satelitë.

Ai mblodhi më shumë se 23 ish-punonjës të SpaceX për të ndërtuar një makinë të automatizuar pa prekje për të bërë pica, e cila përshtatet në pjesën e pasme të një kamioni.

Dhe makina robotike e Stellar Pizza-s mund të përgatisë, pjekë dhe mbushë një picë në më pak se pesë minuta.

Fillimisht, një top brumë picash i bërë vetë futet në makinë, ku shtypet dhe formohet në formë të rrumbullakët.

Pasi brumi të jetë gati, makina e lyen picën me salcë dhe përbërës të tjerë.

Pica më pas futet në një nga katër furrat me temperaturë të lartë në makinën robotike.

Kompania ofron një pica me pepperoni ose supreme.

Përndryshe, klientët mund të kërkojnë picën e tyre me gjëra të tjera, duke përfshirë qepë, proshutë, pulë dhe ullinj. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments