6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE A e keni ditur pse unaza e martesës vendoset në gishtin e...

A e keni ditur pse unaza e martesës vendoset në gishtin e katërt?

Të gjithë jemi kuriozë, se pse personat e martuar mbajnë unazë në gishtin e katërt të dorës së majtë.

Mirëpo, askush nuk e di që pas këtij veprimi fshihet një arsye historike.

Kjo traditë e martesës daton që nga Egjipti i lashtë, pasi arkeologët kanë gjetur prova në hieroglifikë që nuset mbanin unaza.

Besohet se njerëzit kishin një “nerv delikat”, i cili rridhte nga gishti i katërt deri në zemër, dhe zemra besohej se ishte qendra e emocioneve.

Edhe pse kjo venë dhe nerv nuk ekziston, vendet perëndimore kanë vazhduar atë traditë të lashtë. Në kulturat e tjera, siç është Danimarka, Polonia dhe Kuba, unazat e dasmave mbahen në të djathtën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments