6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home Uncategorized 10 pasaportat më të fuqishme në botë që ju lejojnë të udhëtoni...

10 pasaportat më të fuqishme në botë që ju lejojnë të udhëtoni në mbi 100 vende

Udhëtimi është kënaqësi. Kjo ju jep një shans për të eksploruar kultura dhe tradita të ndryshme dhe i shtyn njerëzit të udhëtojnë shpesh. Pa pasaportë nuk mund të udhëtosh jashtë vendit. Pasaportat më të fuqishme në botë ofrojnë lirinë më të madhe për të udhëtuar brenda vendeve të ndryshme.

Ndërsa disa vende janë të njohura për zotërimin e destinacioneve të bukura, të tjerat janë të famshme për mbajtjen e pasaportave më të forta në botë. Nëse keni pasaportën më të fortë në botë, atëherë mund të udhëtoni në mbi 190 destinacione pa vizë.

Pasaporta e cilit shtet zotëron? A e dini se në sa vende mund të udhëtoni me pasaportën që keni? Nëse nuk e dini këtë, atëherë ja cilat janë vendet që mbajnë pasaportat më të forta në botë me veçoritë e tyre dalluese.

Ju mund të mos e dini, por pasaportat renditen në bazë të rezultatit të lëvizshmërisë së tyre. Vendet renditen sipas numrit të pasaportave që pranojnë pas mbërritjes. Të gjitha shtetet sovrane lëshojnë pasaporta për qytetarët e tyre. Megjithatë, disa dokumente të tjera janë gjithashtu thelbësore për të udhëtuar në vende të tjera. 

Ndërsa në disa vende, politika e vizave mund t’i lejojë udhëtarët të vizitojnë vendin pa vizë, të tjerët nuk lejojnë askënd të hyjë në një vend pa leje. Sa më shumë vende që një vizitor mund të hyjë pa viza, aq më e fuqishme është pasaporta e tyre. 10 pasaportat më të fuqishme në vitin 2021 lëshohen nga Japonia, Koreja e Jugut, Singapori, Austria, Danimarka, Spanja, Italia etj. 

1. Japoni – 193 destinacione

2. Singapor (192)

3. Koreja e Jugut (191)

4. Itali (190)

5. Danimarka (189)

6. Franca (188)

7. Shtetet e Bashkuara (187)

8. Greqia (186)

9. Australia dhe Kanadaja (185)

10. Hungari (184)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments