6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Zbulim i rrallë në galaktikë: Identifikohen 70 ekzoplanetë që rrotullohen pa yllin...

Zbulim i rrallë në galaktikë: Identifikohen 70 ekzoplanetë që rrotullohen pa yllin e tyre

Një zbulim i çuditshëm është bërë nga astronomët evropianë, duke gjetur 70 ekzoplanetë “të vetmuar” në galaktikën tonë. Bëhet fjalë për ekzoplanetë që nuk i përkasin një sistemi yjor dhe nuk lëvizin rreth një ylli mëmë. Ky është një zbulim i rrallë pasi deri më tani janë zbuluar vetëm disa raste të izoluara.

Astronomët tani vlerësojnë se ka shumë më tepër ekzoplanetë të tillë, të quajtur Planetët e Lirë Floating (FFPs), që rrotullohen rreth universit. Zbulimi u bë me katër teleskopë nga Observatori Jugor Evropian (ESO) në Kili si dhe disa teleskopë në Hawaii dhe Arizona në SHBA.

Studiuesit, të udhëhequr nga astronomja Nuria Mire-Rouag publikuan punimin në revistën Nature Astronomy. Të gjithë ekzoplanetët e gjetur, kryesisht në konstelacionin e Akrepit në një distancë prej rreth 420 vite dritë nga Toka, janë të mëdhenj, masa të ngjashme me Jupiterin, “gjigantin” e sistemit tonë diellor.

Disa astronomë besojnë se ato mund të formohen nga kolapsi gravitacional i një reje gazi, e cila është shumë e vogël për të formuar një yll. Një mundësi tjetër është që disa planetë do të zhduken nga sistemet e tyre yjore mëmë në hapësirën e madhe dhe tani do të enden vetë.

Vendndodhjet e planetit mashtrues

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments