6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home SHKENCË/TECH Facebook shpallet kompania më e keqe e vitit

Facebook shpallet kompania më e keqe e vitit

Çdo vit Yahoo Finance kurorëzon kompaninë më të mirë të vitit me Microsoft që merr vendin e parë për 2021.

Por këtë vit Yahoo Finance kurorëzoi edhe kompaninë më të keqe të vitit, titull të cilin e mori kompania mëmë e Facebook, Meta.

Sipas anketës ku u përfshinë 1 mijë individë, Facebook mori 50% më shumë vota krahasuar me Alibaba, një platformë Kineze e-commerce.

Ata që morën pjesë në anketë shprehnin shqetësim për censurën, dëmin ndaj shëndetit mendor dhe privatësinë.

Pavarësisht skandaleve, ribrandimi i Facebook në Meta nis një drejtim të ri për kompaninë sipas CEO Mark Zuckerberg. Ai premton që të ndërtojë metaverse, një botë plotësisht dixhitale ndërsa kritikët thotë se ribrandimi është një përpjekje për të larguar vëmendjen nga skandalet dhe problemet e vërteta të Facebook. /PCWorld Albanian

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments