6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE Gjithnjë e më shumë njerëz në Kaliforni po i lënë bagazhet e...

Gjithnjë e më shumë njerëz në Kaliforni po i lënë bagazhet e tyre hapur, ja pse

Një makinë e parkuar me bagazh të hapur është një dukuri gjithnjë e më e zakonshme në Kaliforni.

Javën e kaluar u bënë virale pamjet e dy SUV-ve të parkuara me kapakun e bagazhit të hapur, duke lënë përshtypjen se ky është një trend i ri. Autoritetet lokale u sugjerojnë pronarëve të makinave që të mos e bëjnë këtë në fund të fundit.

Gjegjësisht, shkak i këtij trendi është numri në rritje i vjedhjeve të veturave. Prandaj, pronarët e lënë kapakun e bagazhit të hapur për t’i bërë hajdutët të kuptojnë se nuk ka asgjë me vlerë në makinë.

Ata duan të thonë se nuk ia vlen përpjekja për të gjetur ndonjë gjë me vlerë brenda saj. Të njëjtën gjë e ka konfirmuar edhe një nga pronarët e fuoristradës për Inside Edition, duke thënë se ka dashur të tregojë se kabina është tërësisht bosh.

Policia e San Franciskos thekson se kjo është qasja e gabuar dhe se “shumë gjëra mund të shkojnë keq.” Një mundësi është që pronari të ketë lënë disa dokumente në kabinën e pasagjerëve, të cilat çdo hajdut mund t’i marrë pa asnjë problem.

Vjedhjet e automjeteve janë rritur me 32% këtë vit, ndërsa të dhënat e tjera tregojnë se rritja e këtij viti është ende e lartë në 27%.

Policia sugjeron që pronarët të lajmërojnë nëse shohin persona të dyshimtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments