6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Ky çaj bën mrekulli për kollën dhe gjithë trupin!

Ky çaj bën mrekulli për kollën dhe gjithë trupin!

Kur përmendim Japoninë na shkon mendja të robotët dhe inovacionet e ndryshme teknologjike, por ata kësaj radhe kanë shkuar një hap më tej – kanë sjellë në “jetë” një tren që për pak sekonda shndërrohet në tren.

Ky mjet motorik i njohur ndryshe si DMV, mund të transformohet nga një autobus i rëndomtë për transportimin e pasagjerëve në një tren.

DMV mund të transportoj deri në 23 persona – përfshirë shoferin, është tetë metra i gjatë dhe peshon 5,850 kilogramë – duke u bërë kështu shumë më i lehtë sesa një tren i zakonshëm.

Në binarë lëviz me shpejtësi prej 60 kilometra në orë, ndërsa në rrugë është shumë më i shpejtë – varësisht nga rrugët që kanë të kufizuar shpejtësinë për arsye sigurie.

Ky mjet motorik pritet të operoj në festën e Krishtlindjeve nën Asa Seaside Railways dhe do të lidh Tokushima me Kochi në Shikouk, një nga katër ishujt kryesor të Japonisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments