6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Roboti me inteligjencë artificiale argumenton kundër vetvetes

Roboti me inteligjencë artificiale argumenton kundër vetvetes

Unioni i Oksfordit ka dëgjuar nga shumë debatues të mëdhenj gjatë viteve, por këtë javë shtoi një motor inteligjence artificiale te folësit e tij të shquar. Inteligjenca artificiale argumentoi se e vetmja mënyrë për të ndaluar një teknologji të tillë të bëhet shumë e fuqishme është të mos kesh “fare inteligjencë artificiale”. Por ai gjithashtu argumentoi se opsioni më i mirë mund të ishte futja e tij “në trurin tonë si një AI i ndërgjegjshëm”.

Eksperimenti u krijua për të ndezur bisedën mbi etikën e teknologjisë. Megatron LLB Transformer, i përdorur për debatin, u zhvillua nga ekipi Applied Deep Research në firmën e çipave kompjuterikë Nvidia dhe bazuar në punën e mëparshme nga Google.

Atij iu dha akses në një gamë të madhe të dhënash – duke përfshirë të gjithë Wikipedia, 63 milionë artikuj lajmesh në anglisht nga 2016 deri në 2019 dhe postime dhe komente publike në Reddit me vlerë 38 GB. Projekti u krijua nga studentë pasuniversitarë që studionin Inteligjencën Artificiale për Biznes në Shkollën e Biznesit Said të Oksfordit, e cila priti debatin.

Bashkëthemeluesi i kursit Dr Alex Connock pranoi se debati ishte diçka si një mashtrim, por argumentoi se meqenëse AI ka të ngjarë të jetë objekt diskutimi për dekadat e ardhshme, ishte e rëndësishme të kishim një pjesëmarrës moralisht agnostik.AI-së iu kërkua të mbronte dhe të argumentonte kundër mocionit: “Kjo shtëpi beson se AI nuk do të jetë kurrë etike”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

A e dini se në cilin vit, u prodhua për herë të parë dinamiti?

Prodhuesi suedez i eksplozivit, Alfred Nobel, më 14 korrik të vitit 1867, demonstron për herë të parë shpikjen e tij, dinamitin.

Recent Comments