6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

Covid-19 me variantet e reja të tij dhe gripi stinor pritet të përhapen me shpejtësi përgjatë vjeshtës dhe dimrit.

Për t’u mbrojtur ekspertët fillimisht sugjerojnë forcimin e imunitetit nëpërmjet jetesës së shëndetshme nëpërmjet ushqimeve.

Nisni që me mëngjesin duke shtuar në të gjithë ushqimet e shëndetshme që ju duhen.

Në veçanti një për të cilin do të flasim edhe në këtë artikull nga AgroWeb.org

Çfarë të hani në mëngjes?

Edhe pse konsumi i një ushqimi çdo ditë nuk do të thotë domosdoshmërisht më shumë shëndet, në rastin e avokadove kjo është e vërtetë.

Avokadot janë një paketë e vërtetë vlerash pais përmbajnë shumë antioksidantë, vitaminë B dhe C që kanë veti antiinflamatore dhe mbrojnë sistemin imunitar.

Këto janë pikërisht ushqyesit që i duhen trupit për t’u mbrojtur ndaj Covid-19 dhe infeksioneve të tjera virale.

Ndër të tjera avokadot përmbajnë edhe shumë yndyrna të shëndetshme që cilat rrisin thithjen e vitaminës D e cila ndihmon trurin, zemrën, trurin dhe metabolizmin.

Prandaj nëse po kërkoni një vakt të shëndetshëm për të nisur mëngjesin, zgjedhi avokadot.

Shoqërojini ato me pak bukë, me vezë apo përime të tjera sipas dëshirës tuaj.

E rëndësishme është që ato të jenë pje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ekspozohet krokodili i gjetur nën dyshemenë e një shkolle

Një skelet 120-vjeçar i një krokodili i zbuluar nën një klasë shkolle është ekspozuar. Zbulimi i çuditshëm u bë kur ndërtuesit...

“Serbët dërgohen në ferr”, kjo është ballina e famshme e 24 marsit 1999

Ishte marsi i vitit 1999 dhe e gjithë bota i kishte sytë nga Kosova dhe kjo vinte jo vetëm për shkak të...

“Nëntori i dytë”, ja pse u hoq pjesa kur Isa Boletini luftonte me serbët

Eriona Vyshka, specialiste në Arkivin Qendror të Filmit tregon mbi kërkimet për të gjetur pjesën e censuruar nga filmi “Nëntori i dytë”...

Nëse shihni një shishe plastike te rrotat e veturës, jeni në rrezik

Ndonjëherë mjafton vetëm një moment pakujdesie për t’u grabitur, madje edhe për të mbetur pa veturë. Një nga metodat...

Recent Comments