6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Niseni ditën me një gotë ujë të ngrohtë, arsyet do t’ju befasojnë

Niseni ditën me një gotë ujë të ngrohtë, arsyet do t’ju befasojnë

Mund të jeni mësuar të pini filxhan kafe ose çaj për t’ju zgjuar në mëngjes.

Megjithatë, ia vlen të rishikoni se si e filloni mëngjesin sepse hulumtimet tregojnë se pirja e ujit të ngrohtë me stomakun bosh ofron përfitimet më të mëdha shëndetësore.

Parandalon plakjen e parakohshme

Kur trupi ynë grumbullon toksina, bëhet i prirur ndaj sëmundjeve dhe plakjes. Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në pastrimin e trupit nga toksinat. Për më tepër, mund të ndihmojë në riparimin e qelizave të lëkurës të cilat mund të çojnë në një rritje të elasticitetit të lëkurës tuaj.

Lehtëson dhimbjet

Një ilaç natyral i fuqishëm për lehtësimin e dhimbjeve nga dhimbjet menstruale është uji i ngrohtë. Relakson muskujt e stomakut dhe ndihmon në zbutjen e dhimbjeve menstruale. Për më tepër, uji i ngrohtë është një ilaç efektiv për të gjitha llojet e ngërçeve pasi përmirëson qarkullimin kapilar dhe ndihmon në relaksimin e muskujve në trup.

Ndihmon në humbjen e peshës

Uji i ngrohtë rrit temperaturën e trupit tuaj, gjë që nga ana tjetër, rrit normën tuaj metabolike. Rritja e aktivitetit metabolik i jep trupit aftësinë për të djegur më shumë kalori gjatë ditës.

Përmirëson tretjen

Nëse pini një gotë ujë të ngrohtë në mëngjes, do të stimuloni sistemin tuaj të tretjes dhe do ta ndihmoni trupin të tresë më mirë ushqimet. Pirja e ujit të ftohtë pas ngrënies mund të jetë kundër produktive. Uji i ftohtë ngurtëson vajrat dhe yndyrnat në ushqimin që sapo keni ngrënë. Kjo krijon depozita yndyrore dhe e bën tretjen më të vështirë. Është më mirë ta zëvendësoni atë gotë me ujë të ftohtë me një të ngrohtë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Depozitat e grumbulluara në sistemin nervor dhe depozitat e yndyrës në trup eliminohen kur pini një gotë ujë të ngrohtë. Ky proces ndihmon në largimin e toksinave që janë të pranishme në të gjithë trupin, të cilat, nga ana tjetër, ndihmojnë qarkullimin e gjakut. Uji i ngrohtë është gjithashtu relaksues, duke ndihmuar muskujt të lirohen, duke eliminuar qarkullimin e dobët dhe duke ndihmuar rrjedhjen e gjakut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments