6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Mburojë 1,800-vjeçare, në Detin e Zi

Mburojë 1,800-vjeçare, në Detin e Zi

PERANDORIA ROMAKE…

Gërmimet në Hadrianopolisin antik, në veri të Detit të Zi, në Turqi, zbuluan një maskë prej hekuri rreth 1800-vjeçare, çfarë dëshmon shtrirjen e Perandorisë Romake në rajon.

Me shtrirje prej tre kilometrash në lindje të qytetit të Karabuk, në provincën me të njëjtin emër, vendndodhja quhet edhe “Zeugma e Detit të Zi”, për shkak të ngjashmërisë me mozaikët e Zeugmës, në provincën juglindore turke, Gaziantep.

Gjatë punimeve në qytetin e lashtë, deri më tani janë gërmuar të paktën 14 objekte, si dy banja, dy objekte kishash, një godinë mbrojtëse, varre prej guri, një teatër dhe një mur rrethues i qytetit.

Mozaikët zbukuruar me figura kuajsh, elefantësh, panterash, apo të tjera krijesa mitikem, e kanë bërë më të njohur qytetin asokohe.

Gjithashtu, u zbuluan skelete në varre guri, monedha të lashta, kapëse flokësh prej kockash, një unguentarium (lloj shisheje) dhe një varr që daton nga shekulli i dytë pas Krishtit, si dhe një pllakë 1,800-vjeçare.

Ersin Celikbas, drejtues i ekipit, theksoi se gjatë gërmimeve të këtij viti, kanë gjetur të dhëna të rëndësishme mbi Perandorisë Romake në rajon.

“Siç e shihni, gjatë gërmimit u zbulua një maskë hekuri. Kur e kontrolluam, konstatuam se i përkiste kalorësisë romake”, – shtoi ai.

Ai theksoi se, mund të flitet për një garnizon romak dhe një bazë ushtarake në Hadrianopolis.

“Kjo do të thotë se, Roma planifikoi të mbrohej, duke ndërtuar baza kundër të gjitha llojeve të rreziqeve që mund të vinin nga Deti i Zi drejt. Ndaj, mendojmë se një prej këtyre qyteteve të fortifikuara, ishte edhe Hadrianopolisi,” – vërejti ai. /konica.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments