6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KULTURË Nikë Lekë Pepa i cili mbahet nga kelmendasit edhe në ditët tona...

Nikë Lekë Pepa i cili mbahet nga kelmendasit edhe në ditët tona si figurë qendrore

Nje nder figurat kryesore te Kelmendit eshte edhe Nike Leke Pepa,i cili mbahet nga Kelmendasit edhe ne ditet tona si figur qenderore,dhe jo vetem per Kelmendin,por edhe per Malsine e Madhe.I urte,trim dhe guximtar,luftetar i vendosur kunder sulmeve turke dhe sllave,qe sulmonin Kelmendin here pas here.Nike Leke Pepa ishte pjesmarres ne Lidhjen e Prizrenit te vitit 1878,duke u betuar se bashku me bashkluftetaret e tjer,per mbrojtjen e tokave shqiptare.Ishte koha kur Mark Milani me ushtrin malazeze sulmuan Plave-Gucine.Lufte ne te cilen Nike Leke Pepa,mori pjes aktive me arme ne dore se bashku me trimat e Kelmendit,dhe konkretisht ne Luften e pergjakur te Nokshiqit ne vitin 1879,ku ushtria e Mark Milanit u thye.Figura dhe personalitete te tidha historike,edhe me permasa kombetare,duhen ruajtur dhe vleresuar maksimalishte,nga institucionet qe e kan per detyre shteterore.“Zani i Malsise”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

National Geographic për shqiptarët: As vdekja nuk i tund nga vendi

Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk....

Recent Comments