6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Cena Begu i tmerrshëm, duke vrarë shqiptarët që nga Malësia e deri...

Cena Begu i tmerrshëm, duke vrarë shqiptarët që nga Malësia e deri në Tiranë

Cena  beg Kryeziu  ishte dhëndëri i Ahmet Zogut dhe një ga njerëzit me brutal tës asaj kohe, ai ishte një figurë kontraverse në politikën shqiptare të kohës.

Cena  beg Kryeziu, ishte zgjedhur komandant në vitin 1925 nga Ahmet Zogu, i cili me ndihmën e Jugosllavisë kishte organizuar rikthmin në pushtet në vitin 1925.

Cena Begu kishte filluar të futej në Shqipëri përmes kufirit me Kosovën, ku shumica e ushtarëve të tij ishin “rusët e bardh” dhe ushtarë serbë duke përmbysur qeverinë e Fan Nolit në janar të vitit 1925.

Disa foto të krimeve të Cena Begut janë publikuar në gazetën austriake Das interessante BlattAlqiviadh Bebi, studenti shqiptar kishte vrarë Ceno beg Kryeziu, në Pragë,  /FMimages Albania

Cena Begu me ushtarët e tij rusë dhe serbë duke u pëgatitur për të bombarduar Tiranën me artileri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments