6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE E pabesueshme! Gjenden dhjetëra vezë gjigande dinosauri

E pabesueshme! Gjenden dhjetëra vezë gjigande dinosauri

Arkeologët kanë nxjerrë 30 vezë nga vezët gjigande të titanozaurëve dhe i kanë gjetur në një shkëmb prej dy tonësh në veri të Spanjës dhe besojnë se mund të ketë deri në 70 vezë më thellë brenda shkëmbit. Ky lloj dinosauri gjigand jetoi derisa zhdukja ndodhi në fund të periudhës së Kretakut 66 milionë vjet më parë, dhe vezët u gjetën në një vend gërmimi në provincën e Huesca, në verilindje të Spanjës.

Revista amerikane “Newsweek” raportoi se ekipi përbëhej nga 25 shkencëtarë nga institucionet spanjolle, portugeze dhe gjermane, dhe disa nga vezët e dinosaurit u zbuluan në vitin 2020. Ajo theksoi se në fushatën aktuale, shkencëtarët po punojnë për nxjerrjen e vezëve nga një masë shkëmbore prej më shumë se dy tonësh dhe pesë individë punojnë në to tetë orë në ditë.

Pritet që foletë, shkëmbinjtë dhe vezët të shfaqen në një muze evropian në të ardhmen e afërt, së bashku me prodhimin e kopjeve të vezëve të dinosaurëve për t’u ekspozuar në pjesë të tjera të botës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

National Geographic për shqiptarët: As vdekja nuk i tund nga vendi

Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk....

Recent Comments