6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Publikohet një fotografi e rrallë e anës së errët të Plutonit (Foto)

Publikohet një fotografi e rrallë e anës së errët të Plutonit (Foto)

NASA ka zbuluar një imazh të anës së errët të Plutonit, gjashtë vjet pasi u kap nga anija kozmike New Horizons. Imazhi – i marrë në korrik 2015 kur Plutoni ishte 3 miliardë milje nga Toka – tregon një pjesë të peizazhit të planetit xhuxh që nuk ndriçohej drejtpërdrejt nga rrezet e diellit.

Studiuesit ishin në gjendje të krijonin imazhin duke përdorur 360 imazhe të marra nga New Horizons, duke parë prapa në hemisferën jugore të Plutonit ndërsa fluturonin përtej saj. Fotoja u kap duke përfituar nga drita që u reflektua nga pesë hënat më të mëdha të Plutonit, Charon.

Imazhi zbulon një rajon të madh, “dukshëm të ndritshëm” në gjysmë të rrugës midis polit jugor të Plutonit dhe ekuatorit, i cili mund të jetë reshje e akullit të azotit ose metanit, e ngjashme me “bërthamën” e akullt të Plutonit në anën e kundërt.

“Në atë kohë, ndriçimi i Charonit në Pluton ishte i ngjashëm me atë të emetuar nga hëna jonë në Tokë kur ishte në tremujorin e parë të saj,” tha Todd Lauer, një astronom në Observatorin e Kërkimeve Optike të Astronomisë Infra të Kuqe të Fondacionit Kombëtar të Shkencës në Tucson, Arizona.

Plutoni është një botë komplekse fushash të ngrira dhe ajsbergësh me madhësinë e Maleve Shkëmbore. Plutoni konsiderohej planeti i nëntë, anëtari më i madh i rripit Kuiper dhe më i famshmi i një klase të re botësh të quajtur planetet xhuxh.

Anija kozmike New Horizons e NASA-s u nis në janar 2006 dhe bëri histori duke kthyer imazhet e para nga afër të Plutonit dhe hënave të tij në dekadën e ardhshme. Pasi fluturoi brenda 7,800 miljeve (12,550 km) nga sipërfaqja e akullt e Plutonit më 14 korrik 2015, New Horizons vazhdoi me nëntë milje në sekondë deri në brezin Kuiper.recommended byBITCOIN UPZa one rođene prije 1960 godine: legalna dobit od 275 € dnevnoSAZNAJ VIŠE

Ndërsa u largua nga Plutoni, anija kozmike shikoi planetin xhuxh dhe bëri një seri fotosh të anës së tij të errët, të ndriçuar nga dielli i largët. Megjithëse atmosfera e mjegullt e Plutonit përfaqësonte një unazë ndriçuese drite, vetë ana e errët ishte, natyrisht, e fshehur.

Për fat të mirë, një pjesë e hemisferës jugore të errët të Plutonit ndriçohet nga rrezet e dobëta të diellit që reflektojnë nga sipërfaqja e akullt e hënës më të madhe të Plutonit, Charon, me madhësinë e Teksasit. Kjo pjesë e “dritës Charon” ishte e mjaftueshme që studiuesit të nxirrnin detaje të hemisferës jugore të Plutonit që nuk mund të arriheshin në asnjë mënyrë tjetër. Rikuperimi i detajeve në sipërfaqen e Plutonit në dritën e zbehtë të hënës nuk ishte e lehtë – kjo është pjesë e arsyes që imazhi u publikua më shumë se gjashtë vjet pas fluturimit.

Duke parë Plutonin, drita e shpërndarë nga Dielli (i cili ishte drejtpërdrejt pas Plutonit në atë kohë) prodhoi një model kompleks të dritës së sfondit 1000 herë më të fortë se sinjali nga drita reflektuese e Charonit. Përveç kësaj, unaza e ndritshme e mjegullës atmosferike që rrethonte Plutonin ishte në vetvete shumë e mbiekspozuar, duke prodhuar më shumë objekte në imazhe.

Duke parë imazhin, duket se poli jugor i Plutonit dhe sipërfaqja përreth janë të mbuluara me lëndë të errët, në kontrast të plotë me sipërfaqen më të shurdhër të hemisferës veriore të Plutonit. Studiuesit besojnë se ndryshimi mund të jetë rezultat i përfundimit të verës së tij jugore të Plutonit (e cila përfundoi 15 vjet para fluturimit). Plutonit i duhen 248 vite Toke që të rrotullohet rreth diellit, kështu që stinët e tij mund të zgjasin disa dekada.

Plutoni ka një atmosferë të hollë të azotit, metanit dhe monoksidit të karbonit. Gjatë verës, ekipi sugjeron se akulli i azotit dhe metanit në jug mund të jetë shndërruar drejtpërdrejt nga një i ngurtë në avull, ndërsa grimcat e errëta të mjegullës u vendosën mbi zonë.

Atmosfera e Plutonit bëhet më e trashë kur avullohet më shumë akull i azotit, por nëse shumë azot ngrin në Tokë, atmosfera mund të shembet. Instrumentet e ardhshme me bazë në Tokë mund të verifikojnë imazhin e ekipit dhe të konfirmojnë dyshime të tjera, por do të kërkonte që hemisfera jugore e Plutonit të jetë nën rrezet e diellit – diçka që nuk do të ndodhë për gati 100 vjet. Studiuesit ndanë imazhin e tyre dhe interpretimin e tyre shkencor të tij në një studim të botuar nga Shoqata Astronomike Amerikane në Shkencën Planetare.

Burimi: Daily Mail

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

National Geographic për shqiptarët: As vdekja nuk i tund nga vendi

Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk....

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqendra e Izraelit, Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, teksa rritja e shpejtë e inflacionit ka...

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Recent Comments