6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SOCIALE Pse mund të keni rezultuar negativë, pavarësisht kontaktit me individë të infektuar...

Pse mund të keni rezultuar negativë, pavarësisht kontaktit me individë të infektuar me Covid?

A keni rezultuar (ju ose dikush që njihni) negativë për Covid pavarësisht se e gjithë ose një pjesë e familjes është infektuar me koronavirusin? Kjo duket se ndodh jo pa shkak.

Shkencëtarët kanë gjetur një shpjegim, duke treguar se një pjesë e njerëzve përjetojnë “infeksion aborti” në të cilin virusi hyn në trup, por pastrohet nga qelizat T të sistemit imunitar në fazën më të hershme që do të thotë se testet PCR dhe antitrupat regjistrojnë një rezultat negativ.

Studimi i ri mund të hapë rrugën për një gjeneratë të re vaksinash që synojnë përgjigjen e qelizave T, e cila mund të prodhojë imunitet shumë më afatgjatë, thanë shkencëtarët (via Guardian).

Leo Swadling, një imunolog në Kolegjin Universitar të Londrës dhe autori kryesor i punimit, tha:

“Të gjithë kanë prova anekdotike të njerëzve që janë ekspozuar, por nuk janë infektuar. Ajo që ne nuk e dinim është nëse këta individë ia dolën vërtet ta shmangnin plotësisht virusin ose nëse e pastruan natyrshëm virusin përpara se të zbulohej nga testet rutinë.”

Hulumtimi sugjeron që një nëngrup njerëzish kanë tashmë qeliza T të memories nga infeksionet e mëparshme nga koronaviruset e tjerë sezonalë që kanë shkaktuar ftohje të zakonshme, të cilat i kanë mbrojtur nga Covid-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments