6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Kjo pije popullore pa sheqer është në të vërtetë e dëmshme për...

Kjo pije popullore pa sheqer është në të vërtetë e dëmshme për dhëmbët tuaj

Duke pasur parasysh popullaritetin e tij së fundmi, reagimi kundër ujit mineral ishte i pashmangshëm.

Edhe pse pëlqehet në masë të madhe, del se ka efekte anësore.

Pse uji i gazuar është i dëmshëm për dhëmbët tuaj?

Për të kuptuar pse pirja e shumtë e ujit të gazuar mund të ndikojë negativisht në dhëmbët, flet Dr. Filza Jamil, nga Lotus Smiles Dentistry.

“Smalti i dhëmbëve fillon të dobësohet në një mjedis acid”, thotë Dr. Jamil. “Një nivel pH prej 5.5 ose më i ulët mund të fillojë këtë proces kimik të de-mineralizimit të dhëmbëve. Ndërsa ujërat e rubinetit janë përgjithësisht në një interval neutral të sigurt rreth 7 pH, uji mineral shtë 4.5.

Ujit mineral gjithashtu i mungon përfitimi i shtuar i fluorit, një mineral që është treguar se promovon forcën e smaltit të dhëmbëve dhe lufton prishjen e dhëmbëve. Duke qenë se dhëmbët tuaj humbasin mbrojtjen e shtresës së jashtme të fortë të smaltit, ata janë më pak rezistent ndaj baktereve dhe në rrezik më të lartë të dëmtimeve.

Ndërsa uji mineral nuk është pija më e keqe për dhëmbët tuaj, është e rëndësishme të keni parasysh se sa konsumoni dhe çfarë lloji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments