6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Ushqimet nga mielli i bardhë dhe aknet

Ushqimet nga mielli i bardhë dhe aknet

Ushqimet si makaronat, orizi i bardhë, petët, drithërat dhe çdo gjë e bërë nga mielli i bardhë mund të shkaktojnë probleme të lëkurës. Siç tregoi studimi, njerëzit që konsumonin shumë karbohidrate të rafinuara kishin një rrezik 30 për qind më të lartë për të zhvilluar aknet. Kjo kryesisht për shkak se këto produkte janë të pasura me sheqer, gjë që rrit nivelin e insulinës.

Në përgjigje të kësaj rritjeje, hormonet androgjenike bëhen më aktive dhe zhvillohen aknet. Nga ana tjetër, njerëzit që nuk konsumojnë shumë sheqer duket se kanë më pak probleme me aknet. /L.Sh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments