6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Ilaçet natyrale që qetësojnë dhimbjen e fytit

Ilaçet natyrale që qetësojnë dhimbjen e fytit

Ilaçet natyrale që qetësojnë dhimbjen e fytit

Askush nuk do të bjerë “viktimë” e dhimbjes së bezdisshme të fytit, megjithatë për shkak se viruset e zakonshme dhe gripit fshihen në vjeshtë, është e rëndësishme të dini disa mënyra për të forcuar mbrojtjen e trupit.

Pije të nxehta dhe të ftohta

Si pijet e nxehta ashtu edhe ato të ftohta mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të fytit në mënyra të ndryshme. Pijet e ftohta reduktojnë dhimbjen duke ulur temperaturën e mbaresave nervore në qafë. Kur konsumoni një pije të nxehtë, nga ana tjetër, pështyma rritet. Kjo rrit lubrifikimin dhe do ta bëjë fytin tuaj të ndihet më mirë.

Mjalti

Mjalti është i njohur për shekuj me radhë për vetitë e saj antibakteriale. Mjalti lehtëson dhimbjen sepse vetitë e tij antibakteriale reduktojnë inflamacionin, vrasin bakteret dhe mbështesin shërimin e plagëve. Bëni një pije qetësuese duke përzier 2 lugë gjelle mjaltë në një filxhan çaj ose ujë të nxehtë.

Limon

Ashtu si mjalti, edhe limoni është një nga “ilaçet” natyrale më të njohura për dhimbjet e fytit. Limoni ka vitaminë C, e cila konsiderohet efektive në luftimin e infeksioneve. Uji me limon mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit dhe mund të ndihmojë në zbërthimin e mukusit që mund të irritojë fytin tuaj.

Relaksimi

Pushimi kur nuk ndiheni mirë është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Trupi përdor energjinë e tij për të luftuar një infeksion. Nëse keni dhimbje të fytit dhe dëshironi të pushoni, bëjeni këtë duke e mbajtur kokën në një pozicion të ngritur. Nëse shtriheni plotësisht, atëherë mund të rrisni presionin në pjesën e pasme të qafës, gjë që nuk do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së fytit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

Recent Comments