6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Çfarë do të thotë një pikë e zezë në pëllëmbë

Çfarë do të thotë një pikë e zezë në pëllëmbë

Nëse vëreni dikë me një pikë të zezë në pëllëmbë, telefononi menjëherë policinë!

Fushata “Black Dot” filloi në Facebook dhe ndihmon në njohjen e viktimave të abuzimit në familje.

“Pika e zezë në dorë i bën profesionistët të kuptojnë se je një e mbijetuar e dhunës në familje me të vërtetë vulnerabël dhe se ke nevojë për ndihmë, por nuk mund të kërkosh, sepse dhunuesi juaj po vëzhgon çdo lëvizje tuajën”, thanë organizatorët pas kësaj fushate.

Për shembull, një punonjëse sociale britanike Jacqueline Pavlicek publikoi një foto me një pikë të zezë në pëllëmbë.

 Të nesërmen në mëngjes, policia trokiti në derën e saj.

 Pas gjykimit, bashkëshorti i saj u arrestua dhe u dënua.

Problemi i dhunës në familje është më ambicioz se sa duket në shikim të parë.

Besohet se kjo ndodh vetëm në familjet jofunksionale.

Por statistikat tregojnë se në mesin e agresorëve, ka avokatë të pasur, bankierë, mjekë, mësues etj.

Shumë gra e kanë ndjekur këtë ide për t’i shpëtuar dhunës si fizike dhe asaj psikologjike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

Recent Comments