6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KULTURË “Shqiptarët jetojnë të izoluar, por kanë një kryeplak”

“Shqiptarët jetojnë të izoluar, por kanë një kryeplak”

KRYEPLAKU – Nga Ledjan Zeqollari

“Shqiptarët jetojnë të izoluar, por kanë një kryeplak, i cili vendos për kohën e kullotave, ndarjen e tyre, kohën e shtegtimit, kur ka ankesa të një fqinji për tjetrin etj. Në Greqinë antike, qeveritarët e çdo tribuje quheshin “pleq”. Ishin ata që bënin drejtësi, ashtu të ulur mbi gurë, në formë rrethi, siç tregohet dhe në mburojën e Akilit.

Kur prijësit shqiptarë mblidhen po kështu për të vendosur, ata formojnë atë që quhet “rrethi i gj akut”” (la ronde du sang), çka sagat e vjetra e quajnë “gerichtsring”.”

Nga historiani francez Albert Dumont, pjesë e librit “Le Balkan et l’Adriatique” (Ballkani dhe Adriatiku), publikuar në Paris në vitin 1875.

Në foto “Kryeplaku i Leshnicës, Pogradec” foto e realizuar nga francezët gjatë Luftës së Parë Botërore, viti 1918.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Recent Comments