6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KULTURË Shqiptarët e Janinës në Turqi

Shqiptarët e Janinës në Turqi

Kjo fotografi nga Sebah, është botuar për herë të parë në “Les Costumes populaires de la Turquie en 1873”, nga Osman Hamdi Bey dhe Marie de Launay.

Botimi përfshin përshkrime mjaft të detajuara veshjet e secilit nga modelet për burra, gra, apo fëmijë.

Më poshtë, si përshkruhet veshja e një shqiptari nga Janina:

Burrë i pasur shqiptar nga Janina.

Në kokë ka një fes të kuq të lartë me një xhufkë të gjate blu, me fije mendafshi të varur mbi supe e të kapura me kapse ari. Xhamadani me dy kapakë përpara i qendisur në filigrame, jeleku i drejtë dhe anteri me mengë të hapura të gjitha të qëndisura aq dendur sa bëhen të ngurta.

Në brez ka një silahik (rrip lëkure me disa ndarje në të cilat mund të vendoset një arsenal i tërë pistoletash e thikash me këllëfë dhe pajisje argjendi të stampuara) të qëndisura në ar.

Shqiptarët mbajnë fistan të bardhë me shumë pala, deri nën gjunjë.

Në pjesën e poshtme të këmbës janë dizliqet të qëndisura në ar, në të njëjtin model si pjesa e sipërme e veshjes, skajet e tyre bien mbi këmbë dhe mbulon këpucën, që përfundon me një xhufkë të kuqe ose të zezë në majë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments