6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Ushtrimi më i mirë për të lehtësuar dhimbjet e shpinës

Ushtrimi më i mirë për të lehtësuar dhimbjet e shpinës

Dhimbja e shpinës është shumë e zakonshme dhe për fat të keq gjithashtu shumë e dhimbshme. Ato mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme. Në anën e pasme janë të vendosura disa kocka dhe muskuj që lidhin dhe mbështesin shtyllën kurrizore që na lejon të lëvizim këmbët dhe krahët.

Një dëmtim ose dhimbje kronike në shpinë mund të ndikojnë në lëvizshmërinë tonë, duke i vështirësuar detyrat tona të përditshme.

Në shumë raste dhimbja e shpinës shkaktohet nga stresi, ose duke mbajtur një pozicion të keq në karrige ose shtrat. Për fat të mirë, ato mund të lehtësohen me ushtrime të caktuara. Le të shohim stërvitjen më të mirë për të lehtësuar dhimbjet e shpinës, sipas një terapisti fizik. Me këtë rutinë ju mund ta mbani trupin tuaj aktiv dhe të shijoni një sesion të mirë vrapimi pa dalë nga shtëpia. 

Nëse vuani nga dhimbjet e shpinës duhet të keni parasysh “gjumin në shpinë”, sepse është vërtetuar se lehtëson dhimbjet e shpinës

Siç shpjegohet nga fizioterapisti Tim Liu në faqen në internet “Hani këtë, jo atë!”, shtrini ijet, nyjet dhe kyçet e barkut pasi mund t’ju japë një lehtësim afatshkurtër.

Por nëse ajo që po kërkoni është një zgjidhje afatgjatë, do të duhet të vazhdoni të forconi nyjet dhe të mësoni të përkulni ijet në mënyrë korrekte për të kuruar dhimbjen e shpinës.

Ky ekspert rekomandon gjithmonë atë që për të është ushtrimi më i mirë për të lehtësuar dhimbjet e shpinës. Është quajtur “Bodyweight band hip thrust”. Para së gjithash, duhet të mbështillni një brez rezistence rreth këmbëve tuaja dhe ta vendosni mbi gjunjë.

Vendoseni pjesën e sipërme të shpinës në një stol ose sipërfaqe të fortë dhe vendosni këmbët tuaja pingul me dyshemenë, duke i përhapur këmbët në gjerësinë e shpatullave. 

Duke e mbajtur bustin të shtrënguar dhe mjekrën të mbështjellë, shtyni thembrat lart dhe shtrini ijet drejt tavanit ndërsa nxirrni gjunjët jashtë.

Forconi muskujt tuaj sa të mundeni për të paktën 2 sekonda, pastaj uluni në pozicionin fillestar para se të bëni një përsëritje tjetër.

Synoni për 3-5 grupe me 10-15 përsëritje. Është një ushtrim që shtrin dhe forcon të pasmet dhe ijet, duke lehtësuar dhimbjet e shpinës. Tim Liu e ka testuar atë me shumë nga klientët e tij, kështu që ia vlen ta provosh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments