6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SHKENCË/TECH Elon Musk zbulon robotin humanoid që do të marrë përsipër punët ‘e...

Elon Musk zbulon robotin humanoid që do të marrë përsipër punët ‘e mërzitshme’

Teknologji

Nga Dana Hull dhe Edward Ludlow, 20 gusht 2021Bloomberg.com
Përktheu Arben Çokaj

https://www.bloomberg.com/multimedia/api/embed/iframe?id=0d27cd31-0461-4c6f-8cee-4303642379e3
Elon Musk nga Tesla do të ndërtojë një Robot Humanoid

Ndërsa Elon Musk qëndronte i gatshëm në ditën e TI të Tesla Inc., një person i veshur me një kostum të bardhë dhe përkrenare të zezë, bëri një vallëzim robotik të ashpër nëpër skenë.

Dhe me këtë, Musk shënoi një lëvizje në një sferë të re të trillimeve shkencore: robotët humanoidë të ngjashëm me jetën, të krijuar për të hequr lodhjen nga jeta e përditshme.

Tesla Bot, një prototip i të cilit duhet të jetë i disponueshëm vitin e ardhshëm, është krijuar për të eleminuar “detyrat e rrezikshme, të përsëritura dhe të mërzitshme“, si përkulemi për të marrë diçka, ose për të shkuar në dyqan për sende ushqimore, tha Musk. “Në thelb, në të ardhmen, puna fizike do të jetë një zgjedhje.”

Tesla është padyshim kompania më e madhe robotike në botë,” tha Musk. “Makinat tona janë në thelb robotë gjysmë të ndjeshëm me rrota.”

Bot-i ishte pikëvështrimi i Ditës së Inteligjencës Tesla, gjatë së cilës inxhinierët dhanë prezantime shumë teknike mbi punën e zhvillimit të drejtimit autonom të kompanisë, me qëllim rekrutimin e talenteve në Palo Alto, kompania me bazë në Kaliforni.

Zhvilloni gjeneratën e ardhshme të automatizimit, duke përfshirë një robot humanoid me një pedal të përgjithshëm, të aftë për të kryer detyra që janë të pasigurta, të përsëritura ose të mërzitshme,” thotë një postim pune në faqen e tij. “Ne po kërkojmë inxhinierë mekanikë, elektrikë, kontrolle dhe softuerë për të na ndihmuar të shfrytëzojmë ekspertizën tonë të Inteligjencës Artificiale përtej flotës sonë të automjeteve.”

Musk ka një histori të gjatë të zbulimit të produkteve, që janë thjesht prototipe, duke shitur në thelb një vizion para se të ekzistojë në realitet. Në Nëntor 2017, Tesla zbuloi kamionin e saj Semi në një ngjarje të natës vonë pranë Los Anxhelosit, por ai automjet është shtyrë mbrapsht deri në vitin 2022, pjesërisht për shkak të sfidave për të bërë qeliza më të mëdha të baterisë.

Misioni i deklaruar i Tesla është të përshpejtojë kalimin e botës në energji të qëndrueshme, kështu që një robot humanoid të duket pak si zvarritje e misionit. Musk nuk përshkroi se si robotët do të futeshin në nismat e kompanisë për energjinë e pastër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments