6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KULTURË A e dini se festa e Halloween është ditë kur në vitet...

A e dini se festa e Halloween është ditë kur në vitet 600 p.e.s populli kelt me besim druid u kushtonte vdekjes Samhain

A e dini de festa e Halloween është ditë kur në vitet 600 p.e.s populli kelt me besim druid u kushtonte vdekjes Samhain, por me kalimin e kohës u kthye në një festë, ku veshjet e frikshme dhe kungulli janë simbol i kësaj date.

E ndërsa bota ka festën e Halloween-in kujtojmë se në Shqipëri kemi festuar një festë afërsisht të ngjashme me të si ajo e karnavaleve.Veç karnavaleve të Shkodrës e të Korçës kemi edhe karnavale të Tiranës.

Më poshtë po shfaqim një fotografi të vitit 1922 të shkrepur gjatë festimit të karnavaleve në Tiranë.

Foto:

AQSh.#AsgjëeRe#ArkivatFrymëzojnë#AQSh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments