6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë

Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar i Japonisë, transmeton Telegrafi.

Ekzistojnë krahina në Japoni ku njerëzit me gjenerata të tëra merren me prodhimin e Krapit koi.

Ekzemplarët më të shtrenjtë arrijnë çmimin e pabesueshëm dy milionë dollarë dhe bëhen simbol i statusit.

Kanë prejardhjen nga krapat e egër të Azisë. Dikur janë kultivuar për t’u ushqyer, por me kalimin e kohës ngjyrat shumë të bukura të ndryshueshme i kanë dhënë titullin e “gurëve të çmuar të gjallë”.

Kjo traditë e shumimit përcillet nga brezi në brez.

https://youtube.com/watch?v=_It40Yh5lG4%3Ffeature%3Doembed

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqendra e Izraelit, Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, teksa rritja e shpejtë e inflacionit ka...

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

Recent Comments