6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Zbulohen gjurmë njerëzore 23 mijë vjeçare në New Mexico

Zbulohen gjurmë njerëzore 23 mijë vjeçare në New Mexico

Arkeologët kanë zbuluar gjurmë të shumta njerëzore që datojnë rreth 23,000 më parë në New Mexico, Shtetet e Bashkuara. Zbulimi konfirmon praninë e njerëzve në Amerikën e Veriut gjatë Maksimumit të fundit Glacial, duke shtuar dëshmi për lashtësinë e kolonizimit njerëzor të Amerikës.

Arkeologët dhe studiuesit në fushat aleate kanë kërkuar prej kohësh të kuptojnë kolonizimin njerëzor të Amerikës së Veriut,” thanë profesori i Universitetit të Bournemouth Matthew Bennett. “Pyetjet mbeten rreth asaj se kur dhe si migruan njerëzit, ku e kanë origjinën dhe si arritja e tyre ndikoi në faunën dhe peizazhin e krijuar.”

Në studimin e ri, studiuesit ekzaminuan gjurmët e lashta të njerëzve në Parkun Kombëtar të White Sands në New Mexico. Gjurmët e këmbëve u formuan në baltë të butë në kufijtë e një liqeni të cekët. Ato u zbuluan për herë të parë nga David Bustos, një menaxher burimesh në Parkun Kombëtar të White Sands.

Shkencëtarët datuan gjurmët e këmbëve duke përdorur datimin e radiokarbonit të shtresave të farës mbi dhe nën horizontet e gjurmëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments