6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Pse nuk duhet të flini të uritur asnjëherë

Pse nuk duhet të flini të uritur asnjëherë

Studimet që nxisin humbjen e peshës duke mos ngrënë para gjumit janë të diskutueshme.

Të qenit i uritur ka një efekt negativ në përqendrimin te puna apo mësimet, dhe madje mund të shkaktojë depresion, thonë studiuesit, transmeton lajmi.net.

Shumë njerëz ende mendojnë se të shkosh në shtrat i uritur është një ide e mirë, sepse mund të ndihmojë në rënien nga pesha. Por shkenca ka vërtetuar të kundërtën dhe madje ka vënë re më shumë efekte anësore nga uria, shkruan “Bright Side”. Ja cilat janë ato:

Mund të humbni masën e muskujve.

Për ata që po përpiqen të fitojnë masë muskulore, të qenit i uritur është një zgjedhje e keqe, sipas specialistëve. Ju mund të anashkaloni darkën, por keni nevojë për lëndë ushqyese për të kthyer proteinën në muskuj. Është mirë të anashkaloni dëshirën për të konsumuar ushqim natën vonë, por mos e stresoni trupin, sepse gjithmonë do të jetë i uritur gjatë mbrëmjes dhe gjatë natës.

Mund të shtoni peshë.

Po, mund të ketë efekt të kundërt. Studimet që nxisin humbjen e peshës duke mos ngrënë para gjumit janë të diskutueshme. Në këtë rast, ka më shumë të ngjarë të fitoni peshë.

Deklarata se metabolizmi ynë është më i ngadaltë gjatë natës është i diskutueshëm dhe nuk ka prova për ta mbështetur atë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që duhet të hani pak para gjumit. Të hash 2-3 orë para se të flesh është mirë, për sa kohë që është një vakt i shëndetshëm.

Mund të flini më keq.

Shumica prej nesh me siguri kanë provuar të shkojnë në shtrat të uritur. Barku rënkon dhe e vetmja gjë që mendoni është nëse mund të duroni deri në mëngjes. Në këtë gjendje, duhet shumë më tepër kohë për të fjetur, kështu që nëse doni të flini mirë, thjesht mos vdisni urie, thonë specialistët. Nëse ndiheni të uritur, të paktën merrni një kastravec dhe pak ujë.

Mund të humbni energji.

Nëse nuk hani, nuk keni “karburant” që t’ju mbajë aktiv gjatë ditës. Ky është një rregull i vjetër. Është shumë e rëndësishme të ndihemi mirë në mëngjes, sepse duhet të shkoni në punë dhe truri duhet të jetë aktiv. Studiuesit kanë vënë re se shumë efekte anësore të urisë mund të jenë të dëmshme, si lodhja dhe depresioni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments