6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home SOCIALE Facebook do të veprojë kundër shitjes ilegale të pyjeve tropikale të Amazonës

Facebook do të veprojë kundër shitjes ilegale të pyjeve tropikale të Amazonës

Facebook thotë se do të fillojë të ndalojë shitjen e paligjshme të zonave të mbrojtura të pyjeve tropikale të Amazonës në faqen e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjiganti i mediave sociale ndryshoi politikën e tij pas një hetimi të BBC.

Masat e reja do të zbatohen vetëm për zonat e ruajtura dhe jo për pyjet në pronësi publike.

Dhe lëvizja do të kufizohet në Amazon, e jo në pyjet dhe habitatet e kafshëve të egra në të gjithë botën.

Sipas një studimi të fundit nga Think Ipam (Instituto de Pesquisa Ambental da Amazonia), një e treta e të gjithë shpyllëzimit ndodh në pyjet në pronësi publike në Amazon.

Facebook tha se nuk do të zbulonte sesi kishte në plan të gjente reklamat ilegale, por tha se do të “kërkonte të identifikonte dhe bllokonte listimet e reja” në zonat e mbrojtura të pyjeve tropikale të Amazonës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments