6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home KURIOZITETE A mund të arrini ta fitoni numrin 30, me një kombinim të...

A mund të arrini ta fitoni numrin 30, me një kombinim të tre topave këtu?

Çdo matematikan me përvojë do t’ju thotë se duke shtuar tre numra tek nuk mund të arrini kurrë në një numër çift.

Dhe kjo enigmë është e mirë për të gjithë ata që duan ta “kundërshtojnë” një teori të tillë.

Mos u përqendroni vetëm në numrat, imagjinoni që keni këta topa të bilardos para jush dhe përpiquni të gjeni një përgjigje.

Edhe një herë: Matematika është “e pamëshirshme”, duke shtuar tre numra tek nuk mund të marrësh një numër çift.

Kështu që ju mund ta “mashtroni” pak.

A mund të arrini ta fitoni numrin 30, me një kombinim të tre

Zgjidhja:

Në dy fushat e para duhet të vendosni topa me numrat 11 dhe 13. Kjo do t’ju japë një total prej 24.

Një nga topat e ofruar mund të ketë një kuptim të dyfishtë, në varësi të mënyrës se si e ktheni atë. Nëse e ktheni numrin 9 me kokë poshtë, do të merrni numrin 6.

Pra përgjigja e saktë është: 11 + 13 + 6 = 30.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

NASA: Qielli është shumë më afër

Yjet e portretizuara në imazhet e para testuese të kapura nga teleskopi hapësinor James Webb pas përfundimit të shtrirjes së pasqyrës shkëlqejnë...

Stamboul (1883)- Si u prit emërimi i Naim Frashërit si inspektor i shkollave greke?

Naim Frashëri (1846 – 1900) Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Prill 2022 “Stamboul” ka botuar,...

Një tjetër sëmundje po përhapet me shpejtësi, OBSH-ja bën lëvizjen urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë po punon për të hartuar udhëzime të mëtejshme për frenimin e përhapjes së lisë së majmunëve, mes shqetësimeve...

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Recent Comments