6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KËSHILLA Tri orët e para janë vendimtare nëse do të jetoni: Nëse i...

Tri orët e para janë vendimtare nëse do të jetoni: Nëse i ndieni këto simptoma, kanë të bëjnë me një goditje në tru!

Njohja e simptomave dhe shpejtësia e reagimit mund t’ju shpëtojë jetën!

Goditja në tru ndodh për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut të trurit, për shkak të të cilave ushqimi i asaj pjese të trurit me oksigjen dhe lëndë ushqyese është i vështirë ose plotësisht i pamundur.

Pas goditjes në tru, pjesa e prekur e trurit ndalon funksionimin dhe shfaqen sulme neurologjike. Goditja ndryshe quhet edhe goditje cerebrovaskulare, transmeton Telegrafi.

Goditja në tru është një urgjencë në mjekësi, sepse mund të çojë në dëmtim të përhershëm ose vdekje të personit.

Prandaj, është e nevojshme të kërkoni ndihmën e mjekut menjëherë brenda tri orëve të para të njohjes së simptomave të një goditjeje në tru.

Simptomat e një goditje në tru mund të jenë: konfuzioni ose një ndryshim i papritur në gjendjen e vetëdijes, paralizë, dobësi ose mpirje e njërës anë të trupit, të folur të vështirë ose pamundësi e të folurit, dhimbje koke të papritur të rëndë, humbje të shikimit, “imazhe të dyfishta”, humbje ekuilibri ose marramendje…

Të gjitha këto janë simptoma që duhet të jenë një alarm se mund të ketë ndodhur një goditje në tru.

Parashikimi i goditjes në tru është i keq si në vendin tonë ashtu edhe në botë. Goditja në tru është ende një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes. Shanset për mbijetesë rriten ndjeshëm nëse aplikohet terapi specifike (tromboliza), dhe për këtë arsye është e nevojshme të thërrisni një mjek menjëherë brenda 3 deri në 4.5 orë nga shfaqja e simptomave!

Simptomat:

 Konfuzion ose një ndryshim i papritur i vetëdijes
 Privimi (paraliza) e njërës anë të trupit
 Dobësia e njërës anë të trupit
 Mpirje e njërës anë të trupit Privimi / dobësia e krahut dhe këmbës
 Vështirësi / të folur me aftësi të kufizuara
 Fillimi i papritur i dhimbjes së fortë të kokës
 Humbja e shikimit
 Pamje e dyfishtë
 Humbja e ekuilibrit
 Marramendje

Faktorët e rrezikut:

 Mosha
 Gjenetika (homocistinuria)
 Presioni i lartë i gjakut (hipertensioni)
 Aritmia kardiake (aritmi absolute, dëmtimi i valvulave)
 Diabet
 Nivelet e larta të yndyrës në gjak (kolesterol i lartë LDL dhe kolesteroli i ulët HDL)
 Ngushtimi i enëve të gjakut në qafë (arteriet karotide) për shkak të arteriosklerozës
 Aneurizma (këputje e arteries së zgjeruar në tru)
 Pirja e duhanit
 Obeziteti
 Përdorimi i drogës (kokainë, amfetamina)
 Alkooli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments