6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KËSHILLA Sa orë gjumë ju nevojiten sipas moshës?

Sa orë gjumë ju nevojiten sipas moshës?

Zakonisht, njerëzit mendojnë se 7-8 orë gjumë është mjaftueshëm, por nuk po flasim për këtë.

Gjumi është një pjesë integrale e jetës sonë. Nuk ka asgjë më të mirë se të shtrihesh në krevat pas një dite të lodhshme pune.

Nëse truri dhe trupi juaj nuk furnizohen mjaftueshëm me gjumë, risku për të zhvilluar këto sëmundje është shumë i lartë:
– Lodhje
– Depresion
– Ndryshime të funksionit të hormoneve
– Sëmundje kardiovaskulare
– Probleme optike
– Diabet

Por sa orë na nevojiten për të bërë një gjumë të mirë?

Shkencëtarët kanë zbuluar lidhjen midis moshës dhe orëve që nevojiten për një gjumë të mirë.
0-3 muajsh: 14-17 orë
4-11 muajsh: 12-15 orë
1-2 vjeç: 11-14 orë
3-5 vjeç: 10-13 orë
6-13 vjeç: 9-11 orë
14-17 vjeç: 8-10 orë
18-25 vjeç: 7-9 orë
26-64 vjeç: 7-9 orë
65+ vjeç: 7-8 orë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments