6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Në Muzeun e Athinës Epiri është shqiptar

Në Muzeun e Athinës Epiri është shqiptar

Historiani Arben Llalla ka publikuar një hartë që ka për synim të freskojë kujtesën e shkurtër të fqinjëve tanë, grekë. Kjo hartë gjendet në Muzeun e Athinës dhe tregon që Epiri ka qenë hershëm dhe gjithmonë i banuar nga shqiptarët.

Ja shënimi konçiz i historianit:

Epiri i banuar nga shqiptarët. Kjo hartë gjendet në muzeun e Athinë. Rikujtesë për grekët…”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments