6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home SOCIALE ''Karakteristikat e politikanit popullor: një zë i tmerrshëm, një edukim i keq...

”Karakteristikat e politikanit popullor: një zë i tmerrshëm, një edukim i keq dhe një sjellje vulgare..”

Aforizma nga Aristofani (456-386 para Krishtit)

Njeriu mund ta mësojë mençurinë madje edhe nga një armik.

Atdheu i njeriut është kudo që ai përparon.

Karakteristikat e politikanit popullor: një zë i tmerrshëm, një edukim i keq dhe një sjellje vulgare.

Bëmat e liga burojnë nga shkaqe të liga.

Mendimet e larta duhet të shprehen me gjuhë të lartë.

Uria nuk njeh asnjë mik përveç atij që e ushqen.

Le të ushtrojë çdo njeri atë art që njeh.

Dashuria është thjeshtë emri i dëshirës dhe kërkimi i së tërës.

Njerëzit me mend shpesh mësojnë nga armiqtë e tyre. Nga armiqtë e tyre dhe jo nga miqtë e tyre qytetet mësojnë të ndërtojnë mure të larta dhe anije lufte.

Hape gojën, mbylli sytë dhe shiko çfarë do të të sjellë Zeusi.

Shpejt ma sill një gotë verë, në mënyrë që ta njom mendjen dhe të them diçka të zgjuar./Elida Buçpapaj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments