6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kush ka qenë dhe është Mbretëria më e fuqishme në historinë e...

Kush ka qenë dhe është Mbretëria më e fuqishme në historinë e njerëzimit?

Perandoria me shtrirjen më të madhe në historinë e njerëzimit ishte ajo britanike, e ndjekur nga ajo mongole. E qeverisur nga Mbretëria e Bashkuar, përfshinte koloni dhe territore në të gjithë 5 kontinentet.

Por megjithatë kohët kanë ndryshuar dhe pesha e Familjeve Mbretërore ka rënë ndjeshëm.

Shumë mbretëri duket se kanë humbur një pjesë të madhe të fuqisë së tyre dhe rolin në jetën e sociale dhe politike.

Por pavarësisht kalimit të shekujve, Britania duket se  ka qënë dhe është Mbretëria më të fuqishme në historinë e njerëzimit

1-Familja Mbretërore Britanike:
E udhëhequr nga Mbretëresha Elizabeta II, familja mbretërore e Britanisë është një nga familjet më të famshme në botë. Megjithatë, kjo familje nuk ka rol në punët e qeverisë por kontribuon shumë në angazhimet publike botërore.
Pas vdekjes mistike të princeshës Diana, kjo familje tërhoqi vcëmendjen e mediave ndërkombëtare. Më vonë, martesa e Princit Charles dhe Camila Parker gjithashtu u bë një thashethem ndërkombëtar. Mbretëresha ë Anglisë ka një program aktiv udhëtimesh dhe ka një koleksion më vlerë pullash dhe është pronarë e pronave të shumta në Angli dhe Skoci.

2- Familja Mbretërore e Bruneit
Haji Hassanal Bolkiah u bë sulltani i 29-të i Brunëit para 40 vitesh dukë trashëguar pasuritë ë një dinastie 600-vjëçare. Aktualisht është kryeministër i vendit të pasur më naftë dhe është koleksionist gurësh të çmuar, shkruan syri.net. Pasuria e tij llogaritet deri në 22 miliardë dollarë.

3. Familja Mbretërore e Arabisë Saudite:
E themeluar nga Abdul Aziz ibn Saud në vitin 1932, mbreti i kësaj familjeje mbretërore përbën fuqinë politike absolute brenda Arabisë Saudite. Për shkak të parimit të saj teokratik, monarkia e Arabisë Saudite shpesh quhet diktatoriale, por kontributi i saj i rëndësishëm në ekonominë ndërkombëtare është vërtet i admirueshëm. Pasuria e familjes llogaritet deri në 19 miliardë dollarë.

4. Familja Mbretërore e Jordanisë:
Një komponent i rëndësishëm i shpirtit të Jordanisë, Familja mbretërore Hashemite u krijua në vitin 1921. Kjo familje merret për bazat institucionale për ngritjen e Jordanisë moderne dhe gjithashtu për kontributin e saj të rëndësishëm në rritjen e legjitimitetit demokratik. Monarku aktual i kësaj familjeje është Abdullah II, i cili u kurorëzua më 7 shkurt 1999, pas largimit të babait të tij, mbretit Hussein.

5. Familja Mbretërore e Bahreinit:
E Udhëhequr nga dinastia e famshme al Khalifa që nga viti 1783, kjo monarki kushtetuese tani udhëhiqet nga sheiku Hamad bin Isa Al Khalifa, zjarri i transformimeve demokratike. Megjithatë, Bahreini ka një parlament të votuar në mënyrë demokratike, por vendimi i Mbretit konsiderohet si përfundimtar dhe askush nuk mund ta shkelë atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments