6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ku ndodhet Kulmaka?

Ku ndodhet Kulmaka?

Kulmaka është mal në rrethin e Skraparit pjesë e vargmalit Tomor – Kulmakë – Miçan.

Maja më e lartë është: Kulmaka (2161 m).

Relievi është i thyer me shpate të pjerrëta dhe shumë të thepisura në Lindje dhe më të buta në Perëndim.

Kurrizi i Kulmakës është i sheshtë me plot forma gropa e hinka.

Bimësia drusore mbi lartësinë 1700 m është e varfër (dëllinjë e zezë, ah dhe lajthi).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments