6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Google po bën ndryshime të mëdha për të mbrojtur të miturit

Google po bën ndryshime të mëdha për të mbrojtur të miturit

Google po bën ndryshime në Youtube dhe aplikacione të tjera për të mbrojtur fëmijët midis moshës 13 dhe 17-vjeç.

Me përditësimin e fundit, Google ka lejuar të miturit ose prindërit e tyre të kërkojnë heqjen e fotografive të tyre nga kërkimi i imazheve në Google, të cilat kjo e fundit i tërhoqi nga videot e tyre në Youtube, e të cilat janë automatikisht private.

Me këtë veprim, Google dëshiron të mbrojë fëmijët e mitur që krijojnë dhe postojnë video në Youtube. Ata gjithashtu duan të lejojnë prindërit të kenë kontroll mbi përmbajtjen që publikohet dhe ku do të shihet e gjitha.

Kjo vlen kryesisht për Youtube dhe Youtube Kids, ku fotot e të miturve do të fiken automatikisht.

Gjithashtu, Google njoftoi se do të heqë “shumë përmbajtje komerciale” në Youtube Kids dhe do të përjashtojë reklamat, në mënyrë që t’i mbrojë fëmijët nga “ndikimi i drejtpërdrejtë mbi ta, në mënyrë që të mos shpenzojnë para për produkte”.

Sa i përket aplikacioneve të tjera, Google do të çaktivizojë historinë e vendndodhjes për të miturit dhe ata nuk do të jenë në gjendje ta kthejnë atë vetë.

Reklamat e synuara gjithashtu do të bllokohen për të gjitha kanalet e drejtuara nga të miturit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments