6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home SOCIALE Gjërat që kurrë nuk duhet t’ia thoni dikujt që lufton me probleme...

Gjërat që kurrë nuk duhet t’ia thoni dikujt që lufton me probleme të shëndetit mendor

Nëse dikush që e doni po kalon një problem të vështirë, është e natyrshme që dëshironi t’i thoni diçka për t’i ndihmuar. Por disa fraza ose tema mund të përfundojnë duke e përkeqësuar problemin.

Andaj më poshtë gjeni disa nga gjërat që duhet nuk duhet t’ua thoni atyre që luftojnë me probleme të shëndetit mendor:

“Injoroni mendimet, ato do të largohen”

Sherry Davis Molock zbuloi se edhe pse do të jetë e pakëndshme, është e rëndësishme të lini mikun ose të dashurin tuaj të ndiejë çfarëdo që ata po ndiejnë.

Duke e hedhur poshtë atë ose duke i inkurajuar ata që të mos flasin për të, kjo vetëm do t’i bëjë çështjet më të acaruara.

“Nuk po mendon për vetëvrasje, apo jo?”

Nëse del me shqetësim, ka të ngjarë të pritet mirë, por nëse thuhet në një mënyrë të pabesueshme mund të shkaktojë më shumë dëme.

Kjo i bie sikur “Unë nuk jam gati të bëj këtë bisedë me ju, kështu që dua që ju të më konfirmoni se kjo nuk është ajo që po mendoni”

“Vetëvrasja është e gabuar/mëkat”

Besimet tuaja nuk do të jenë të dobishme për këdo që përjeton mendime vetëvrasëse.

Vetëm për shkak se ju mendoni se vetëvrasja është e gabuar, ajo nuk do të pakësojë luftën e tyre dhe mund t’i bëjë ata të ndihen të tjetërsuar.

“Po reagoni tej mase”

Ju, edhe nëse nuk e doni këtë, po u thoni atyre, përvoja e tyre dhe ndjenjat e tyre nuk kanë rëndësi ose janë të gabuara në një farë mënyre.

Duke i thënë dikujt që po reagojnë tepër, ju mund ta bëni atë të ndiejë se nuk mund të flasë për mendimet ose emocionet e tij.

Ofrimi i mbështetjes dhe njoftimi i personit që ai dhe mendimet e tyre kanë rëndësi për ju do të jetë vërtet i rëndësishëm dhe është hapi i parë në gjetjen e një zgjidhjeje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments