6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Si filluan amerikanët ta vënë dorën mbi zemër

Si filluan amerikanët ta vënë dorën mbi zemër

Kur betohen për flamurin e tyre kombëtar

Autori përfundimtar të tekstit të famshëm amerikan të betimit mbi flamur (Pledge of Allegiance) për besnikëri ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës kishte shpikur edhe një shenjë simbolike që duhej bërë gjatë betimit. Ajo ishte mbajtja e krahut të djathtë të shtrirë, përpara dhe lart.
Emri i tij ishte Francis Bellamy dhe shtrirja e krahut gjatë recitimit është njohur si Nderimi Bellamy (lexohet: Belami). Ai ishte figurë komplekse, prift por me pikëpamje socialiste.
Më 1892, Bellamy redaktoi dhe solli në formën që njohim sot vargjet e shkruara fillimisht nga Kolonel George Balch (Xhorxh Belç) në 1887.
Nuk ka shkollë amerikane ku nuk janë recituar në shekuj vargjet e betimit mbi flamur. Ato janë sanksionuar tashmë nga Kongresi Amerikan në viitin 1942.

bellamy_salute
Mirëpo pikërisht në atë kohë kishte lindur edhe një nga debatet e shumta rreth këtij betimit. Nderimi me dorën e shtrirë lart ngjante shumë me mënyrën e nderimit romak që kishin adoptuar në mënyrat e tyre, regjimet naziste dhe fashiste, përkatësisht në Gjermani dhe Itali.
Gjithnjë e më shumë amerikanë nuk ndjeheshin mirë kur bënin nderimin e tyre tashmë tradicional për shkak se simboli ishte përlyer nga përvoja nazi-fashiste. Kur SHBA hyri në luftë dhe amerikanët po binin dëshmorë me mijëra debati u acarua.

Bellamy_salute_1915

Kështu, bashkë me çimentimin e tekstit të betimit, nga Kongresi, në vitin 1942, u bë edhe ndryshimi me ligj i formës së nderimit gjatë recitimit para flamurit. Në vend që të shtrihej krahu, u vendos që të vendosej një dorë mbi zemër.
Ashtu veprohet edhe sot e kësaj dite.

betimi mbi flamur

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments