6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home RETROSPEKTIVË Një fotografi historike që tregon dëbimin e shqiptarëve nga Çamëria?

Një fotografi historike që tregon dëbimin e shqiptarëve nga Çamëria?

Një pamje e rallë që thuhet se tregon shpërnguljet masive çame nga Çamëria po qarkullon në rrjetin social Facebook. Aty thuhet se pamja është marrë nga një aeroplan italian dhe se mbetet një dëshmi nga spatrimi i shqiptarëve të Çamërisë. “Ky material mund të ndihmojë që bota të njihet më Çamërinë dhe të rinjtë tanë të vetedijësohen për këtë tragjedi kombëtare, thuhet në diçiturën e kësaj fotoje shpërndarë AnAlbanianFairytaleII.

Pamja është nxjerrë nga ky dokumentar për historinë e Shqipërisë

https://youtu.be/lGY1lUP_U-Q

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments