6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Tokën e sunduan tetë mbretër për 240,000 vjet, thuhet sipas disa teksteve...

Tokën e sunduan tetë mbretër për 240,000 vjet, thuhet sipas disa teksteve të lashta

Dy libra që mund të gjenden në Google, ‘Testamenti i Vjetër dhe Apokrifa’ dhe ‘Libri i Gjenezës’, thonë se 8 mbretër të pavdekshëm e sunduan Tokën për 241,200 vjet.

Në librin e gjenezës në Google është një listë me emra mbretërish, qytetesh dhe kohëzgjatjen e sundimit të tyre.

Sipas kësaj liste, ishin tetë mbretër që e sunduan Tokën – të cilët erdhën nga parajsa, transmeton Gazeta Express.

Pastaj në libër flitet për një përmbytje – “Këto janë pesë qytete, tetë mbretër i sunduan ato për 241,000 vjet. (Pastaj) përmbytja përfshiu (tokën)”.

Disa kopje të një teksti misterioz që referohet si “Lista e Mbretërve Sumerian” janë zbuluar gjatë viteve të fundit nga arkeologët në rajone të Babilonisë së lashtë dhe Asirisë.

Besohet se ka shumë kopje të një dorëshkrimi origjinal i cili mendohet se është shkruar gjatë ‘Dinastisë së Tretë të Ur’ nga shumica e historianëve, edhe pse disa mendojnë se është shkruar edhe më herët.

Shembulli më i mirë i këtij teksti të lashtë quhet ‘Weld-Blundell Prism’ dhe është i hapur për publikun në Muzeun Ashmolean në Britani

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments